Porozumienia

Zielona Góra, dnia 2012-03-15

INFORMACJA DOT. WĘDKOWANIA NA WODACH LAV BRANDENBURGII

I POMORZA PRZEDNIEGO

Z powodu rosnącego zainteresowania wędkowaniem na wodach związkowych naszych niemieckich sąsiadów przypominam kilka istotnych informacji dotyczących podpisanego przez nasz Okręg porozumienia z Krajowym Związkiem Wędkarskim Brandenburgii (Landesanglerverband Brandenburg – LAV) i Krajowym Związkiem Wędkarskim Meklemburgii Pomorze Przednie (Landesanglerverband Mecklenburg –Vorpommern).

W dniu 17 marca 2009 r. w Schwerinie przedstawicie 11 okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego, w tym i naszego Okręgu oraz Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach było sygnatariuszami porozumienia umożliwiającego swoim członkom wędkowanie na akwenach wodnych użytkowanych pod względem rybackim na obszarach swojej działalności. Na mocy tego porozumienia jego uczestnicy ustalili warunki wędkowania oparte na obowiązujących na danym terenie zasadach.

Regulaminowe obowiązki wędkarzy korzystających z zawartego porozumienia zawarto w wydanym dwujęzycznie „Atlasie wód wędkarskich porozumienia polsko-niemieckiego”, który jest do nabycia w biurze Okręgu w cenie 7,54 zł.

Biuro rozprowadza także „Roczne Międzynarodowe Zezwolenia Wędkarskie” uprawniające do wędkowania na wodach ogólnodostępnych LAV Brandenburg i LAV Mecklenburg-Vorpommern w cenie 110,00 PLN - cena obowiązująca w 2014 r. dla strony polskiej. Nie jest to jednak jedyny obowiązujący wędkarzy dokument. Nasi wędkarze mają także obowiązek wniesienia opłaty urzędowej za wędkowanie (Fischereiabgabe) wydawanej w przez odpowiedniki polskich wydziałów ochrony środowiska niemieckich urzędów, jako „Nachweiskarte zur Fischereiabgabe” druk z naklejanym na dany rok znaczkiem za 12 Euro. Kolejnym istotnym elementem jest obowiązek wypełniania rejestru połowów. Blankiety formularzy są w posiadaniu naszego biura i można je pobrać przy wykupowaniu zezwolenia. Na każde wędkowanie wypełnia się jeden druk, wpisując w nim dane dot.: daty połowu, numeru łowiska na którym wędkujemy, skrótu literowego oznaczenia oraz długości i ilości wymienionych gatunków ryb, takich jak: (Aal (A)-węgorz, Asche (AE)-lipień, Bachforelle (BF)-pstrąg potokowy, Bachsaibling (BS)-pstrąg źródlany, Barbe (BA)- brzana, Hecht (H)-szczupak, Karpfen (K)-karp, Quappe (QU)-miętus, Rapfen (R)-boleń, Regenbogenforelle (RF)-pstrąg tęczowy, Zander (Z)-sandacz. W oddzielnej kolumnie rejestruje się także ilościowo i wagowo łącznie złowione liny- Schleie oraz łącznie pozostałe gatunki ryb ilościowo i wagowo. Wypełnione rejestry przekazuje się do placówek LAV (bezpośrednio lub pozostawia przedstawicielowi gospodarza wody). Dane o numerach łowisk można uzyskać na stronach internetowych LAV lub we wspomnianym atlasie. Sprzedaż zezwoleń odbywa się w biurze Okręgu, można je nabyć także poprzez skarbników kół, głównie z miejscowości przygranicznych.

Sprzedaż zezwoleń na terenie Niemiec: Landesanglerverband Brandenburg e.V. Zum Elsbruch 114558  Nuthetal / OT Saarmund Tel. +49 33200 / 52 39 0  Fax. +49 33200 / 52 39 18

Landesanglerverband Brandenburg e.V., Geschäftsbereich Cottbus Sachsendorfer Straße 2 c

03051 Cottbus / OT Groß Gaglow  Tel. +49 355 / 38 19 61 4 Fax. +49 355 / 38 19 615

Landesanglerverband Brandenburg e.V. Leipziger Straße 34 a Geschäftsbereich Frankfurt (Oder)

15232 Frankfurt (Oder)  Tel./Fax.  +49 335 / 54 99 49

Przy zakupie zezwoleń rocznych na przedstawionych wyżej zasadach wymagane jest posiadanie polskiej „Karty wędkarskiej” z opłaconą na cały rok składką za wędkowanie. W pozostałych przypadkach obowiązują odpowiednio wyższe opłaty okresowe.

1. Wzór "Rocznego Międzynarodowego Zezwolenia Wędkarskiego" cz.1 i  cz.2.

2. Wzór blankietu rejestru połowów.

3. Wzór zezwolenia „Nachweiskarte zur Fischereiabgabe” cz.1 i cz.2.