Elektroniczna ewidencja płatności składek PZW wystartowała w Zielonej Górze

W poniedziałek 25.11.2019 r. w sali konferencyjnej biura odbyło się wręczenie sprzętu komputerowego i Internetu mobilnego dla skarbników wybranych kół PZW Okręgu Zielona Góra. Sprzęt i rutery zakupiono ze środków Okręgu dla kół dobrowolnie zgłaszających akces udziału w testowaniu nowego programu płatności elektronicznych Związku. Zakupiono go ze środków Zarządu Głównego PZW dla wszystkich okręgów zainteresowanych cyfryzacją i odejściem od formy dotychczasowego tradycyjnego klejenia znaków PZW, która stanie się przeżytkiem.

Przekazania sprzętu przygotowanego przez biurowego informatyka kol. Piotra Ejcharta dokonano w obecności i przy udziale prezesa ZO Kol. Mirosława Kamińskiego, który podziękował uczestnikom za deklarację udziału w testowaniu. Przeszkolenie teoretyczne i praktyczne skarbników przeprowadzili przedstawiciele firmy Globe Grup z Poznania - wykonawcy tego programu. Skarbników szkolili: Pani Anna Bereźnicka – projekt menager oraz Pan Paweł Ewert – programista informatyk.

Program dla administratorów okręgowych i skarbników kół umożliwia elektroniczną ewidencję opłat w testujących kołach. Dane wędkarza wykupującego znaki na dany rok, są automatycznie aktualizowane w Centralnej Ewidencji Członków PZW. Nie wymagają oddzielnego wprowadzania i aktualizacji tej ewidencji, jak było to dotychczas. System umożliwia także elektroniczne płatności internetowe (okresowe i całoroczne dla członków Związku i osób niezrzeszonych w PZW). Program ma zastąpić tradycyjnie wklejane znaki QR KODEM lub kartą magnetyczną, które zastąpią legitymacje członkowskie o rozprowadzane dotychczas znaki. Ten zaś przesyłany na adres e-mail wędkarza lub wprowadzony elektronicznie do wydawanego pozwolenia na nośniku elektronicznym wnoszącego składki lub opłaty, umożliwi okazywanie uprawnień osobom upoważnionym do kontroli poprzez elektroniczny odczyt z narzędzia kontrolującego skan kodu QR lub zapis na karcie magnetycznej. Sprawdzenia uprawnień do wędkowania odbywać się będą za pomocą elektronicznych czytników.

Autorami pomysłu są członkowie Komisji Cyfryzacji działającej przy Zarządzie Głównym PZW. W jej skład wchodzą: Beata Gacek i Piotr Ejchart z PZW Okręg Z. Góra, Grzegorz Kidawski – biuro ZG PZW, Marcin Popowski Okręg mazowiecki, Tomasz Kowalik z Lublina, Jarosław Pawlak Okręg Katowice oraz Marcin Wiśniewski Okręg w Poznaniu – wiceprzewodniczący i Wojciech Raunke Okręg Z. Góra, który przewodniczy pracom Komisji Cyfryzacji przy ZG PZW. Głównymi autorami uwag i poprawek do aktualizowanej wersji programu do realnych potrzeb kół i okręgów są: Beata Gacek i Piotr Ejchart z Zielonej Góry. Uniwersalność programu w istotny sposób zmniejszy czasochłonność pracy skarbników i osób prowadzących ewidencję członków Związku. W istotny sposób ograniczy też ilość zużywanego dotychczas do tych celów papieru. Zwolni z obowiązku przesyłania wielu sprawozdań. Po pozytywnym zakończeniu testowania Komisja Cyfryzacji zawnioskuje o wprowadzenie programu w całym Związku od 2021 roku.

BG