Kulisy nagrania i oświadczenie

Koleżanki i koledzy,

Zanim przeczytacie Państwo oświadczenie w sprawie wyemitowanego w TVP 1 w dniu 04.07.2019 r. programu „Magazyn śledczy Anity Gargas” chciałbym przedstawić kilka faktów poprzedzających okoliczności i przebieg samego nagrania.

W dniu 18.06.2019 r. o godz. 16.23 zadzwonił do mnie Pan Andrzej Piotrowski redaktor TVP 1. Żeby wzbudzić moje zaufanie w rozmowie przekazał, że wraca z ekipą z Łagowa, gdzie „skręcili” kilka ładnych ujęć jeziora. Chcieli porozmawiać o naszym Okręgu. W toku dalszej rozmowy zostałem przekonany, że chodzi im o promocję wód użytkowanych przez nasz Okręg i ma to związek z obchodzonym przez nas jubileuszem. Kilkanaście minut później rozpoczynałem spotkanie techniczne z reprezentacją Okręgu wyjeżdżającą na organizowane pod koniec tamtego tygodnia Międzynarodowe Zawody Wędkarskie Europa Treff do Tarnowskich Gór. Dlatego zaproponowałem spotkanie w dniu następnym w biurze z rzeczniczką prasową ZO i dyrektorem biura. Ekipa zjawiła się w biurze tuż po 8-mej rano. Rzeczniczka realizowała zaplanowanych wcześniej zadania terminowe i nie mogła o tym czasie uczestniczyć w nagraniu. Dyrektor biura, na którego spadł ten obowiązek nie został poinformowany ani o nazwie programu dla którego przygotowywany był materiał, ani o dniu, w którym miał być wyemitowany.  W czasie ok 1,5 godzinnego nagrania zadawane pytania dot. naszego okręgu, ilości członków, miejsca w kraju pod względem ilości członków, naszych wód i sztandarowych imprez. Z zadawanych pytań wynikało, że red. Piotrowski dysponował nieaktualnymi informacjami o Okręgu, które wymagały skorygowania. W ostatnich kilkunastu minutach nagrania p. Piotrowski zaczął poruszać problemy i zadawać pytania, które były w okresie przez XXVIII OZD przedmiotami kilkunastu zawiadomień prokuratury i instytucji, które przeprowadziły kontrolę w naszym biurze. Wśród pytań znalazły się sprawy będące w roku 2017 przedmiotem hejtu na Facebooku, prasowych artykułów inicjowanych naciskami byłego pracownika. Plotkarskie informacje o nieistniejącym w realu protokole OKR , który miał ujawnić ok. 200 tysięczne nadużycia. Znalazły się także próby obciążania byłych działaczy i pracowników biura kradzieżą  sprzed kilkunastu lat. Autorów tych insynuacji poznaliście w programie. Choć ich nazwiska były wcześniej ukrywane przed rozmówcą. Z półtoragodzinnego nagrania wykorzystano kilka ujęć, zmontowanych dla potrzeb autorki programu i kreowanego przez nią na młodego niewinnego wędkarza, byłego pracownika biura, który takimi metodami oczerniał swego pracodawcę. Reszta w treści załączonego oświadczenia.

Wnioski proszę wyciągnąć wg własnego uznania.

Prezes Zarządu Okręgu PZW w Zielonej Górze

Mirosław Kamiński