55-ta Złota Rybka - Hela pojechała do Iłowej

W dniu 4 czerwca 2017 r. na terenie Nowej Soli, powiatu i gminy odbyły się 55-te zawody wędkarskie z cyklu „Złota Rybka”. Stanowiska wędkarskie wyznaczono na kilkunastu kilometrach Odry z sektorem w Siedlisku włącznie. Najmłodsi, juniorzy i kobiety rywalizowały na Kaczej Górce.

Na imprezę zjechało, często całymi rodzinami ponad 500 osób. Po wznowieniu zawodów w Nowej Soli padła rekordowa liczba zgłoszonych drużyn 103. Swoją obecność zaznaczyły także drużyny z Okręgu Gorzowskiego, gdzie w składzie drużyny był członek Zarządu Okręgu PZW Gorzów Ryszard Płaczkowski. W bezpośredniej sportowej rywalizacji uczestniczyło łącznie 393 wędkarzy, w tym: w kat. kadetów U-10 – 14; U-14 – 12, juniorzy – 14; kobiety – 8, seniorzy indywidualnie 36; drużynowo – 103.

Najmłodszym uczestnikiem zawodów był 4 Letni Seweryn Rusek, który przyjechał z rodzicami z Iłowej. Ostro walczył w grupie wiekowej do 10 lat, zajmując w tej klasyfikacji 8 miejsce. To właśnie z Sewerynem największa Przytulanka Rybka Hela pojechała do domu w Iłowej. Niewtajemniczonym należy wyjaśnić, że Nowa Sól posiada kilka bajkowych symboli miasta. Są nimi krasnale Soluś i jego żona Lusia oraz Rybka Hela. Najmłodsi uczestnicy  na pamiątkę wędkarskich rywalizacji otrzymali od miasta maskotki rybki Heli oraz bajki z historyjkami o niej. A od Okręgu medale i nagrody rzeczowe. Historyjki  o Heli wymyśliły dzieci. Z najlepszych prac w konkursie miasto wydało bajkowe wersje książeczkowe. Bajki te otrzymali także najmłodsi wędkarze.

Miasto Nowa Sól, jako współorganizatora reprezentował sekretarz Pan Krzysztof Marciniec. Zastępował godnie będącego za granicą prezydenta Wadima Tyszkiewicza. Czas dla wędkarzy znalazł Starosta Nowosolski Pan Waldemar Wrześniak. Nie dotarła mimo obietnic Pani Izabela Bojko Wójt Gminy Nowa Sól. Czas na przejęcie symbolu organizacji zawodów w roku 2018 znalazł burmistrz Krosna Odrzańskiego Pan marek Cebula. Wyrwał się do Nowej Soli z trwającego w Krośnie Odrz. „Rybobrania”. Został za to nagrodzony gromkimi brawami uczestników.

Sponsorem strategicznym imprezy były firmy: STAR FISCH Premium Quality oraz GENLOG Premium Brand z  Gdańska, poprzez przedstawicielstwo na region zachodni w Zielonej Górze, firmę WASPOL. Łączna pula nagród we wszystkich kategoriach przekroczyła kwotę 26 tys. złotych.

Najtrudniejsze zadanie mieli seniorzy uczestnicy kategorii indywidualnej. Ich rywalizacja przebiegała na dwóch tzw. ścianach. Walczący wśród nich aktualny Mistrz Polski Zbyszek Milewski i inni uczestnicy cyklów Grand Prix ulegli najlepszemu w tym dniu Tomaszowi Płocha z koła nr 1 w Gubinie, który z wynikiem 1370 pkt. wygrał klasyfikację indywidualną.

Drużynowo zwyciężyła reprezentacja Koła PZW Bobrowniki w składzie: Jarosław Braun, Mirosław Thir i Konrad Joński z wynikiem 16160 pkt. Rywalizującym wędkarzom mocno dokuczał chwilami porywisty wiatr. Na scenie wywracał stojaki z flagami, puchary i banery. Nad Odrą łamały się topy. Na zaczepach zrywano zestawy, a na główkach w Siedlisku chmary komarów podgryzały uczestników. Opady deszczu sprawiały, że sędziowie ważący ryby brnęli zmoczeni po pachy przebijając się przez mokre zarośla.

Nieco spokojniej było na Kaczej Górce, gdzie Gabriel Kucharski z koła nr 1 w Lubsku wynikiem 3683 pkt. wygrał kategorie juniorów i otrzymał ufundowaną przez sklep „Wędkarstwo 555 Krosno Odrz.”  tyczkę długości 11 m z dopalaczem

Najlepszą w kategorii kobiet okazała się Honorata Rutkowska z wynikiem 1398 pkt. Należy dodać, że panie wędkowały także w składach drużyn. Relację z przebiegu zawodów prowadziło po raz pierwszy w historii „Złotej Rybki” Radio Zachód.

Wyniki poszczególnych klasyfikacji w załącznikach.

Współorganizatorom, sponsorom, sędziom wędkarskim, a przede wszystkim wędkarzom nowosolskich kół z przewodniczącym Rady Rejonu II PZW w Nowej Soli Pawłem Omachelem na czele serdecznie podziękowania za udział i pomoc w organizacji zawodów.

BG