Polski Związek Wędkarski Okręg w Zielonej Górze
http://www.zozgora.pzw.org.pl

Aktualności

Komunikat - koronawirus

 

W związku z napływającą do nas ogromną ilością zapytań odnośnie możliwości wędkowania w trakcie trwania obecnej epidemii koronawirusa, pragniemy przypomnieć Wam, że wszyscy obywatele, także Zarząd PZW w Zielonej Górze, mają obowiązek podporządkowania się do najnowszych Zasad Bezpieczeństwa wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia dnia 31.03.2020.

 

Na pytanie „czy mogę swobodnie wędkować?" każdy zainteresowany jest zobowiązany odpowiedzieć sobie sam, po uprzednim zapoznaniu się z aktualnymi Zasadami Bezpieczeństwa [https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki].

 

Na wiele zadawanych przez Was pytań nie jesteśmy w stanie udzielić konkretnych odpowiedzi, ponieważ przekraczają one nasze prawne kompetencje. Warto pamiętać, iż powyższe Zasady opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia, dają dość szerokie pole do interpretacji - szczególnie przez służby bezpieczeństwa oddelegowane do ich egzekwowania (policja, straż miejska).

 

Mamy stanowisko Rzecznika Prasowego Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, który, na nasze zapytanie, również niejednoznacznie wypowiedział się w tej kwestii: „.. w powiecie zielonogórskim nie nałożono dotychczas mandatów na wędkarzy . Niestety nie mogę pomóc w udzieleniu jednoznacznej odpowiedzi, Przepisy rozporządzenia mówią wyraźnie w jakich celach wolno nam wyjść z domu.”. Obecnie czekamy jeszcze na stanowisko Rzecznika Prasowego Wojewódzkiej Komendy Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Oznacza to, że każda osoba powyżej 18. roku życia ponosi odpowiedzialność za własne czyny i musi pogodzić się z ryzykiem nałożenia na nią kary finansowej, w przypadku interpretacji zasad na jej niekorzyść.

 

Rzecznik Prasowy ZO
Beata Gacek